یک‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ 
يكشنبه, 01 اوت 2021  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۹ نفر

امروز= ۲۴۲ مرتبه
مرداد ماه = ۵۴۲۶ مرتبه
كل مشاهده= ۶۰۶۶۴۲ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۸۸۱ مرتبه
 
 

   مسولین کشور باید از صادرات گیاهان خام دارویی جلوگیری نمایند

دکتر فراز مجاب ، دبیر شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی درباره صادارت گیاهان دارویی ایران به خبرنگار شبکه خبری گیاهان دارویی گفت: از صادرات گیاهان خام دارویی اجتناب و صادرات این گیاهان قطعا باید ممنوع شوند. همه می دانیم یکی از راه های توسعه و پیشرفت در زمینه گیاهان دارویی، صادرات آنهاست منتهی در کشور این ظرفیت وجود دارد که عصاره های استاندارد گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و خالص کردن ترکیبات شیمیایی تولید و صادرگردد.

در حال حاضر شرکتهای زیادی در ایران این قابلیت و  ظرفیت را دارند که این سه مورد مذکور را تولید کنند. البته عملا هم این شرکتها در حال تولید این محصولات هستند و حتی محصولات خود را نیز صادر می کنندکه به این ترتیب ارزش افزوده بیشتری نیز در پی دارد. باید از صادرات گیاهان دارویی جدا جلوگیری شود و به جای آن تشویق ، تسریع و اقدام به تولید داروهای فرموله شده صنعتی ، ترکیبات شیمیایی خالص شده و عصاره های استاندراد گیاهی و صادرات آنها گردد.

مسئولین کشور در وزارت خانه های کشاورزی، اقتصادی ، صنعت و …. باید از صادرات گیاهان خام دارویی جلوگیری نمایند. هرچند در ملاقات ها و گفتگو های تجاری افراد تیم مذاکره کننده خارجی مایل به خرید خام گیاه دارویی هستند و با یک سری تمهیدات در مذاکره ، کشور را وادار به صادرات خام گیاه دارویی می کنند، اما مسئولینی که وارد مذاکره می شوند باید با دقت و مشورت با صاحبنظران عرصه گیاهان دارویی و با هوشمندی ، طرف مذاکره را وادار به خرید محصولاتی چون داروی گیاهی، عصاره و ترکیبات خالص شیمیایی کنند. با توجه به اینکه شرکتهای داخلی تولیدات مناسبی دارند حیف است که به این موضوع بی توجهی شود. ما باید کاری کنیم که کشورهای دیگر حاصل فعالیت شرکت های ما را خریداری کنند.


  منبع: medplant.ir   در تاريخ:  ۱۵ مهر ۱۳۹۶  ساعت: 8:17:55صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: سایر خبرها دفعات مشاهده: 1119

لينك خبر (كد خبر= 118 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد