سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ 
سه شنبه, 02 ژوئن 2020  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۱۰ نفر

امروز= ۴۹۶ مرتبه
خرداد ماه = ۵۵۰۹ مرتبه
كل مشاهده= ۴۵۹۴۹۳ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۸۷۶ مرتبه
 
 

   انعقاد تفاهم‌نامه‌ چهارجانبه توسعه فناوری‌های دانش‌بنیان

با حضور رؤسای جهاد دانشگاهی واحد ایلام و پارک علم و فناوری، مدیرکل فنی و حرفه‌ای و معاون پژوهشی آموزش و پرورش این استان تفاهم‌نامه‌ چهارجانبه‌ همکاری در راستای توسعه فناوری‌های دانش‌بنیان به امضاء رسید.

 

به گزارش روابط عمومی  مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ایلام، ذبیح‌الله مهری‌پور، رئیس این واحد، دوشنبه 31 خرداد در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه که در محل پارک علم و فناوری این استان برگزار شد، اظهار کرد: انعقاد این‌گونه تفاهم‌نامه‌ها برای رسیدن به اهداف کلان کاری ارزنده و از مبانی توسعه فناورانه است.

 وی بابیان اینکه شکل‌گیری ذهنیت نسبت به کار و اشتغال فناورانه باید از خانواده بزرگ و اثرگذار آموزش و پرورش شکل گیرد، گفت: دلیل اینکه مراکز رشد هنوز نتوانسته‌اند وظایف خود را آن گونه که باید انجام دهند فقدان ذهنیت درست نسبت به توسعه فناوارانه در جامعه است که رسانه‌ها در این زمینه می‌توانند اثرگذار باشند.

 رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی با استفاده از توان رسانه‌ای خود به دنبال فرهنگ‌سازی در این زمینه است، تصریح کرد: این نهاد که چندین سال است در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می‌کند تاکنون نتیجه قابل قبولی کسب کرده و از ظرفیت گیاهان دارویی نیز در ایجاد اشتغال بهره گرفته است.

 وی افزود: امیدواریم این تفاهم‌نامه‌ها با همکاری مشترک به اقدام و عمل تبدیل شده و در توسعه استان نقش‌آفرینی داشته باشد.

 دکتر کامران طاهرپور، رئیس پارک علم و فناوری استان ایلام نیز در این مراسم، اظهار کرد: فناوری دانش‌بنیان باید در همه امور جامعه جاری و ساری باشد چراکه همه کشورها به عنوان یک مؤلفه اساسی این مهم را مورد توجه قرار داده‌اند.

 وی گفت: هرچند استان ایلام دارای تنگناهایی است اما ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بسیاری خوبی در زمینه‌های‌های مختلف برای برطرف کردن این مشکلات دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

 طاهرپور گفت: استان ایلام درزمینهٔ کشاورزی به صورت چهار فصل دارای قابلیت کشت و درزمینهٔ گیاهان دارویی کلکسیون این محصولات است که حتی زمینه صادرات نیز دارند.

 رئیس پارک علم و فناوری ایلام با اشاره به اینکه این استان داری ظرفیت‌های زیاد دیگری درزمینهٔ صنایع‌دستی، انرژی، نیروی جوان و مردم تلاشگر است، تصریح کرد: در استان، صنایع بزرگ نداریم بنابراین باید با هماهنگی از ظرفیت‌های موجود بهترین بهره‌برداری را از منابع موجود داشته باشیم.

 وی با تأکید بر اینکه باید نگاه‌ها به اشتغال و کار از آموزش و پرورش شروع شود، افزود: باید دانش‌آموزان با مفهوم فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان آشنا و سوق داده شوند تا در آینده بتوانند برای خود اشتغال‌زایی و تولید داشته باشند.

 طاهرپور بابیان اینکه گسترش و توسعه فناوری در جامعه باید بهره‌وری در حوزه دانش‌آموزی و معلمان صورت بگیرد گفت: این رویکرد نقش بسیار مهمی در رفع معضل بیکاری در جامعه خواهد داشت.

 رئیس پارک علم و فناوری ایلام افزود: همکاری پارک علم فناوری، جهاد دانشگاهی، فنی و حرفه‌ای و آموزش‌وپرورش در این زمینه کارگشا خواهد بود.

 وی گفت: هدف از انجام این تفاهم‌نامه آشنایی و نهادینه کردن مقوله مهم فناوری در بین قشر دانش‌آموزان است که جهاد دانشگاهی تاکنون در این زمینه خوب عمل کرده است.

 رضا نصری مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان ایلام نیز در این مراسم اظهار کرد: فنی و حرفه‌ای آمادگی دارد در همه زمینه‌ها برای دانش‌بنیان کردن آموزش‌ها وارد عمل شود و با همکاری دیگر دستگاه‌ها خدماتی ارائه دهد.

 وی با بیان اینکه اشتغال‌زایی یک نیاز ضروری برای توسعه استان است، افزود: دانش‌بنیان کردن اقتصاد بسیاری از مشکلات جامعه را حل خواهد کرد.

 امیر مهردادی، معاون پژوهشی آموزش‌وپرورش استان ایلام نیز با بیان اینکه این نهاد با داشتن 11 هزار نفر پرسنل و 90 هزار دانش‌آموز بستر بسیار خوبی برای تحقق مفاد این تفاهم‌نامه است، تصریح کرد: اگر قرار است ذهنیت‌ها نسبت به کار تغییر کند باید از آموزش‌وپرورش شروع کرد و ذهن جامعه‌ هدف این اداره‌ کل را به سمت پژوهش محوری سوق داد و این کار را باید از دوره ابتدایی شروع کرد.

 مهردادی با تأکید بر اینکه علاوه بر دانش آموزان باید ذهنیت اولیا هم نسبت به کار و اشتغال فرزندان عوض شود و در این زمینه فرهنگ‌سازی کرد، گفت: استان در حوزه نفت و گاز، گردشگری و گیاهان دارویی و ورزش‌های کوهستانی قابلیت‌های زیادی دارد که به خدمت گرفتن این ظرفیت‌ها نیازمند همتی والا است.


  منبع:   در تاريخ:  ۱ تير ۱۳۹۵  ساعت: 7:50:38صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: سایر خبرها دفعات مشاهده: 947

لينك خبر (كد خبر= 103 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد