جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ 
جمعه, 20 سپتامبر 2019  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۴۵ نفر

امروز= ۱۲۸ مرتبه
شهریور ماه = ۵۸۸۱ مرتبه
كل مشاهده= ۴۱۳۶۰۳ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۷۰۶ مرتبه
 
 

   آغاز مرحله آزمایشگاهی طرح تهیه داروی گیاهی جلوگیری کننده از سقط‌جنین در دام

مسئول هسته فناور مستقر در مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی واحد ایلام گفت: ترکیبی از گونه‌های گیاهی سالم برای جلوگیری از سقط‌جنین در دام‌ها تهیه و وارد مراحل آزمایشگاهی شده است.

«امین ولی‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: به واسطه مراجعه مکرر به مزارع دامی در مناطق مختلف استان و بر اساس مشاهدات متعدد صورت گرفته، متوجه شدیم که در برخی از گله‌های دامی در مناطق مختلف استان سقط‌جنین قابل‌توجهی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تحقیقات لازم بر روی چرای دام‌ها به عمل آمد و نوع گیاه خوراکی گوسفندان در مناطق مختلف موردبررسی قرار گرفت، افزود: بعد از انجام این تحقیقات متوجه شدیم که خوردن برخی از گونه‌های گیاهی بر روی سقط‌جنین و تغییرات هورمونی در بدن دام تأثیر گذاشته است.

واکسیناتور دامپزشکی دهلران اضافه کرد: سرانجام ترکیبی از این گیاهان تهیه و به صورت آزمایشی روی گله‌هایی که سقط‌جنین داشته‌اند آزمایش شد که این آزمایش بین 20 تا 30 گله صورت گرفت که با موفقیت 91 تا 92 درصد همراه بود.

ولی‌زاده خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی در مسئله سقط‌جنین دام تأثیر دارند که در مجموع به دو دسته میکروبیولوژی و عوامل تغذیه‌ای تقسیم می‌شوند.

وی یادآور شد: در بین عوامل میکروبیولوژی علل باکتریایی، قارچی و حتی ویروسی بسیار مؤثر هستند که باید از طریق آنتی‌بیوتیک‌های شیمیایی و هورمون درمانی اقدام به درمان آنها کرد.

مسئول این هسته‌ی فناور مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ایلام تأکید کرد: در بحث عوامل تغذیه‌ای، متأسفانه شاهدیم که در مناطقی که تغذیه و غذای سالم و مناسب برای دام وجود ندارد برخی‌ها از طریق تغذیه نامناسب مانند نان خشک کپک‌زده یا باقی‌مانده درو محصولات کشاورزی که حامل سم است دام‌ها را تغذیه می‌کنند و همین عامل در سقط‌جنین دام‌ها تأثیرگذار است.

ولی‌زاده تصریح کرد: در هر گله، در یک دوره زایش به صورت میانگین بین 9 تا 11 بره و بزغاله سقط می‌شود.

«مریم مؤمنی» - معاون فناوری مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی گفت: طرح آقای ولیزاده در خصوص ساخت داروی گیاهی مورداستفاده برای دام در جلسه دی‌ماه شورای فناوری مرکز مطرح و بعد از داوری موفق به پذیرش در مرکز شد.

معاون فناوری مرکز رشد گیاهان دارویی و محصولات کشاورزی اضافه کرد: این طرح در مرحله ساخت نمونه اولیه تحت نظارت مشاورین تخصصی، در آزمایشگاه زیست فناوری مشترک جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی ایلام در حال اجرا است.


  منبع: ایسنا   در تاريخ:  ۵ ارديبهشت ۱۳۹۵  ساعت: 9:19:27صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: سایر خبرها دفعات مشاهده: 706

لينك خبر (كد خبر= 99 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد