سه‌شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ 
سه شنبه, 02 ژوئن 2020  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۵۰ نفر

امروز= ۵۲۵ مرتبه
خرداد ماه = ۵۵۳۸ مرتبه
كل مشاهده= ۴۵۹۵۲۲ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۱۰۰۱ مرتبه
 
 

   ضرورت معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان گیاهان دارویی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هزینه حاصله از معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان باید در جهت رشد علمی این شرکت ها صرف شود. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر محمدحسن عصاره، دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در هفتاد و پنجمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، پیشنهاد داد تا برای معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان شرایط ویژه در نظر گرفته شود. وی در این باره ابراز کرد: برای رشد و تعالی شرکت‌های دانش بنیان، مزایایی در قانون در نظر گرفته شده است. از جمله برخی معافیت‌های مالیاتی که با پیگیری‌های مستمر و جدی این کار عملی شده است.

عصاره ادامه داد: این اقدام سختی بود، اما نهایتاً با پیگیری‌هایی که گروه‌های کارشناسی انجام دادند و نامه ای که معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به وزیر محترم امور اقتصاد و دارایی ایران نوشتند، اسامی ۴۰ شرکت معرفی شد. در این نامه اشاره شد که اطلاعات مورد تأیید شرکت‌ها جهت استفاده از معافیت مالیاتی در سال‌های آتی به صورت سالیانه تکمیل و بررسی خواهد شد. وی با بیان این که ممکن است شرکت ها همیشه دانش بنیان باقی نمانند توضیح داد: ممکن است این تصور برای شرکت ها ایجاد شود که ما گواهی دانش بنیانی را گرفتیم، تابلو جدیدی به عنوان دانش بنیان داریم بنابراین می توانیم از مزایای آن همواره بهره مند شویم. اما دانش بنیان بودن باید همیشه با عملکرد آن شرکت، پیوسته و پایدار ادامه پیدا کند. به همین دلیل اگر قرار است این شرکت ها، امتیازات قانونی را دریافت کنند، هرسال پایش و بر اساس شاخصه‌های قانون کنترل شوند..

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری با تاکید بر این موضوع که باید در حوزه معافیت مالیاتی شرکت های دانش بنیان برنامه ویژه ای داشته باشیم گفت: این سوال مطرح است که اگر این معافیت را اعمال کنیم چه چیزی عاید کشور می‌شود؟ باید به این موضوع توجه داشته باشیم که این معافیت مالیاتی برای بقا و استمرار دانش بنیان شدن این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است. وی در بخش دیگری از این نشست بیان کرد: برای پایش شرکت های دانش بنیان قرار است موافقتنامه ای با شرکت ها تنظیم شود که براساس آن، شرکت‌ها می‌توانند یک یا چند بند پیشنهادی این موافقتنامه را قبول کنند و بر اساس مدارک آن‌ها را پایش کنیم. عصاره درباره بندهای پیشنهادی این قرارداد توضیح داد: انجام تحقیقات بنیادین و کاربردی، تولید محصول جدید مبتنی بر تحقیق و توسعه، بهبود و ارتقا کیفی یا بهبود فرآیند تولید محصولات دانش بنیان، خرید تجهیزات آزمایشگاهی، آموزش‌ها و توانمندی‌های نیروی انسانی شاغل در قسمت تحقیق و توسعه محصولات دانش بنیان، توسعه صادرات که بتوانند در عرصه‌های بین‌المللی شرکت کنند، استاندارد بین‌المللی بگیرند و تجهیزات مورد نیاز برای دستیابی به یک فناوری جدید وارد کنند. عصاره همچنین اظهار کرد: این قرارداد با همه شرکت‌ها منعقد و سهم مالی مشخص می‌شود و طبق زمان بندی مشخص این معافیت باید در این زمینه‌ها خرج شود. اگر شرکت ها با مفاد آن موافقت نکردند یا به آن عمل نکردند حتماً در سال آینده برای تایید مجدد دانش بنیان بودن آن شرکت ها، تجدیدنظر صورت می گیرد. این مسیری است که باعث شود همیشه رو به جلو حرکت کنیم و خدای ناکرده امتیازی از مردم حذف نشود تا به گروه خاص و بی خاصیت ارائه شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه این جلسه به برگزاری جشنواره گیاهان دارویی در مهرماه سال جاری اشاره کرد و گفت: مسوولان ارگان های مختلف کشور در این جشنواره حضور یافته اند بنابراین باید به دیدگاهی مشترک در کل بخش ها دست یابیم تا اهمیت گیاهان دارویی در همه سطوح و لایه‌ها ظهور پیدا کند. وی همچنین توضیح داد: زمانی که معاون اول محترم رییس جمهوری با حضور در این جشنواره فرمودند که ما باید حوزه گیاهان دارویی را در برنامه ششم توسعه پررنگ ببینیم، نشان دهنده آن است که باید برای این حوزه ساز و کار و مکانیزمی طراحی کنیم. بر همین اساس گروهی از کارشناسان احکام برنامه پنجم توسعه در زمینه گیاهان دارویی و طب سنتی تمدید کرده و متناسب با سند راهبردی احکام جدیدی در برنامه ششم تعیین و پیشنهاد شود تا چند حکم مناسب طراحی کنیم. .


  منبع: medplant.ir   در تاريخ:  ۲۶ آذر ۱۳۹۳  ساعت: 1:12:02عصر 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: سایر خبرها دفعات مشاهده: 1058

لينك خبر (كد خبر= 71 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد