جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ 
جمعه, 20 سپتامبر 2019  
 

 

   

صفحات سايت

 
 
 
 

  نظرسنجی

 

نظرسنجی سايت
 
 
 

   آمار سایت

 

كاربر حاضر در سايت= ۳۵ نفر

امروز= ۱۱۸ مرتبه
شهریور ماه = ۵۸۷۱ مرتبه
كل مشاهده= ۴۱۳۵۹۳ مرتبه
بیشترین = ۱۵۱۰ - ۱۲/۱/۱۳۹۷
صفحه جاری= ۱۱۱۰ مرتبه
 
 

    تشریح برنامه‌های راهبردی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم با محوریت مقاوم سازی اقتصاد برپایه اقتصاد دانش بنیان

معاون پژوهشی وزیر علوم از ایجاد پارک‌های علم و فناوری تخصصی خبر داد و گفت: در نخستین گام پارک علم و فناوری نفت و گاز وICT تاسیس می‌شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی با تشریح برنامه‌های راهبردی این معاونت با محوریت مقاوم سازی اقتصاد برپایه اقتصاد دانش بنیان، از برنامه ایجاد پارک علم و فناوری استان تهران خبر داد و افزود: بر این اساس پارک‌های موجود در تهران از حالت جزیره‌ای به صورت یکپارچه درمی‌آید.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: از جمله برنامه‌های در نظرگرفته شده در وزارت علوم برای دستیابی به اهداف اقتصاد دانش بنیان می‌توان به ایجاد پارک علم و فناوری استانی در استان های بدون پارک اشاره کرد.
وی خاطر نشان کرد: قرار است پارک علم و فناوری استانی در استان تهران ایجاد کنیم به نحوی که پارک‌های فناوری واقع در شهر تهران از حالت جزیره‌ای به صورت یکپارچه درآید و به عبارتی دیگر نظام مدیریتی پارک‌های تهران تجمیع شود.
دبیر شورای عالی عتف یکی دیگر از برنامه‌های وزارت علوم برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان را تقویت و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه برای اجرای طرح‌های کلان ملی مورد نیاز کشور در حوزه‌های نفت، صنعت، تجارت، دفاع، ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: حمایت از توسعه صادرات محصولات و خدمات شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد از دیگر برنامه‌های موجود به شمار می‌رود.
دکتر احمدی در ادامه ایجاد کریدورهای (مناطق) ویژه فناوری و توسعه کمی و کیفی موسسات پژوهشی بخش خصوصی و ارتقای فرهنگ کارآفرینی در آنها را از جمله اولویت‌های درنظر گرفته شده دانست.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم هدفمندسازی اعتبارات پژوهشی بر اساس شاخص‌های پژوهشی و فناوری را از دیگر اولویت‌های این معاونت خواند و افزود: بر این اساس معیارهایی را برای توزیع اعتبارات پژوهشی تنظیم و آن را برای عملی شدن به سازمان مدیریت وبرنامه‌ریزی ارجاع می‌کنیم.
وی اضافه کرد: در برنامه‌های راهبردی این معاونت با محوریت اقتصاد دانش‌بنیان موضوع هدایت تحصیلات تکمیلی به سمت پژوهش‌های کاربردی مدنظر است تا در آن نیازهای جامعه متناسب با رفع وابستگی برطرف شود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: quotation mark ایجاد و توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری به عنوان بستر کارآفرینی، فناوری و نوآوری quotation mark ، quotation mark تغییر نظام فکری دانشگاهی از بعد صرفا آموزش محوری به سمت پژوهش محوری مبتنی بر نوآوری و کارآفرینی و تبدیل دانشگاه‌ها به دانشگاه‌های کارآفرین quotation mark ، quotation mark توانمندسازی نیروی انسانی در حوزه فناوری با برگزاری کارگاه‌های علمی quotation mark و quotation mark توسعه زیرساخت‌های فناوری منطبق با اولویت‌ها و ظرفیت‌های استانی و منطقه‌ای و بر اساس آمایش فناوری quotation mark از دیگر برنامه‌های این معاونت در راستای مقاوم سازی اقتصاد بر پایه اقتصاد دانش بنیان است.
دکتر احمدی از برنامه اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به کارآفرینان و فناوران برتر مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد خبرداد و گفت: همچنین در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان درنظر است که حمایت همه جانبه از شرکت های دانش بنیان با استفاده از ظرفیت قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان صورت گیرد.
به گفته معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تدوین راهکارهای ارتقای توان علمی و پژوهشی شرکت ها به منظور صدور دانش فنی یا خدمات فنی و مهندسی و شناسایی نیازهای علمی و پژوهشی کشورهای همسایه و دوست و تقویت روابط تجاری و فناوری با آنها از دیگر برنامه‌های موجود برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان به شمار می‌رود.
وی از راه‌اندازی شبکه آزمایشگاه‌های علمی کشور (شاعا) برای خرید هدفمند تجهیزات و جلوگیری از خرید بی‌رویه و نیز بهینه‌سازی فرآیندهای استفاده از تجهیزات موجود که در نهایت موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد خبر داد و گفت: راه‌اندازی کار گروه حمایت از ساخت داخل برای حرکت به سوی حذف خرید خارجی تجهیزاتی که نمونه مشابه داخلی دارند از دیگر برنامه‌ها به شمار می‌رود.


  منبع: تهران / واحد مرکزی خبر / علمی و فرهنگی   در تاريخ:  ۸ ارديبهشت ۱۳۹۳  ساعت: 9:16:48صبح 
  ارسال خبر به پست الكترونيك از دسته: سایر خبرها دفعات مشاهده: 1110

لينك خبر (كد خبر= 51 )

 

 

 

 آخرين به روز رساني:  یک‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸     
 
 
كليه حقوق اين مجموعه طبق قوانين نرم افزاري متعلق به مرکز رشد گياهان دارويی و محصولات کشاورزی جهاد دانشگاهی ايلام مي باشد